ايتاليا

آشنايي با كشور ايتاليا
كشور ايتاليا، كشوري شبه جزيره اي واقع در جنوب  اروپا  مي باشد، كه دو جزيره ي ساردني و سيسيل را نيز، تحت پوشش قرار مي دهد. شهر رم به عنوان پايتخت كشور ايتاليا شناخته مي شود و زبان رسمي آن، زبان ايتاليايي مي باشد. اين كشور تاريخي و زيبا، پيشرفت هاي بسيار زيادي را در طول ساليان دراز تجربه كرده است و هم اكنون جزءِ كشورهاي صنعتي دنيا به شمار مي آيد. مساحت كشور 301,338 كيلومتر مربع مي باشد و جمعيتي در حدود 60.6 ميليون نفر را، در خود جاي داده است. نكته ي جالبي كه در مورد كشور ايتاليا جلب توجه مي كند، وجود دو كشور كوچك مستقل به نام هاي واتيكان و سان مارينو در دل آن مي باشد و همچنين بايد بدانيد كه يك تكه از خاك ايتاليا نيز، در كشور سوئيس قرار گرفته است.
تاريخچه ي كشور ايتاليا
كشور ايتاليا از تاريخپه اي غني و پربار برخوردار است و شكل گيري امپراطوري رم در آن، نه تنها خود اين كشور، كه تمامي بخش هاي مديترانه و بسياري از نوحي جهان را تحت تاثير قرار داده است، و حتما شما نيز با شنيدن نام امپراطوري رم باستان، حوادث تاريخي بسياري را در ذهن مرور مي كنيد. اما يكي ديگر از اتفاقاتي كه تاريخچه ي كشور ايتاليا را مزين نموده است، وقوع رنسانس در اين كشور مي باشد كه بسياري از شهرهاي اروپا را تحت تاثير قرار داده و موجب ايجاد تحولي اساسي در وضعيت سياسي، اقتصادي، هنري و فرهنگيِ تمدن غرب شده است. همچنين شواهد نشان مي دهند كه كشور ايتاليا، پيشرفت هاي زيادي را در قرون 15 و 16 تجربه كرده است و در اين دوره زادگاه فيلسوفان، نويسندگان، نقاشان و دانشمندان بزرگي بوده است. امروزه نيز كشور ايتاليا به عنوام مهد فرهنگ و هنر شناخته مي شود و آثار هنري ارزشمندي را در دل خود جاي داده است. وجود آثار تاريخي و بناهاي باستاني متعدد در شهرهاي رم، ميلان، فلورانس و ديگر شهرهاي ايتاليا، گواهي بر اين حقيقت تاريخي مي باشد.

آب و هوا و شرايط اقليمي
كشور ايتاليا، كشوري با آب و هواي مديترانه اي مي باشد. اين كشور داراي نواحي كوهستاني در بخش هاي داخلي، و نواحي ساحلي در لبه هاي مرزي خود مي باشد و همين مساله باعث به وجود آمدن آب و هوايي متفاوت در نقاط مختلف آن شده است. براي مثال نواحي شمالي كه درمجاورت با رشته كوه هاي آلپ قرار گرفته اند، سرد و خشك و نواحي جنوبي اين كشور، از آب و هوايي گرم و خشك بهره مي برند. به طور كلي آب و هواي غالب در اين كشور، آب و هواي معتدل و فصلي است و خبري از تابستان هاي بسيار گرم و زمستان هاي بسيار سرد در آن، نمي باشد.

وضعيت اقتصادي كشور ايتاليا
كشور ايتاليا، جزءِ 8 كشور صنعتي دنيا مي باشد و با داشتن صنايعي همچون هواپيماسازي، كشتي سازي، فلز كاري، پتروشيمي، و توليد انواع جنگ افزار ها و مواد شيميايي و مواد غذايي و انواع محصولات دامپروري و كشاورزي، از اقتصادي پر رونق بهره مند است. البته لازم به ذكر است كه شرايط اقتصادي و وضعيت اشتغال، در بخش هاي شمالي اين كشور پر رونق تر است و شركت هاي خصوصي مدرن تر و پيشرفته تري در اين بخش به چشم مي خورند. ليكن چرخ هاي اقتصاد در جنوب اين كشور بر پايه ي كشاورزي و امور سنتي تر، بنا نهاده شده اند. لازم به ذكر است كه صنعت گردشگري نيز، نقش بسزايي را در پيشرفت اقتصادي اين كشور ايفا مي نمايد و وجود شهرهايي همچون رم، ونيز و فلورانس، موجب جذب گردشگران زيادي از سراسر دنيا به اين كشور زيباي اروپايي مي گردند.

اسامي تمام استان هاي موجود در كشور ايتاليا
كشور ايتاليا به 19 ناحيه يا استان مجزا تقسيم مي شود كه هر يك از اين نواحي، شهرهاي هاي متعددي را در دل خود جاي داده اند. اين استان ها عبارتند از:
 1. آبروتزو
 2. آپوليا
 3. باسيليكاتا
 4. كالابريا
 5. كامپانيا
 6. اميليا- رومانيا
 7. ي فريولي ونتزيا جوليا
 8. لاتزيو
 9. ليگوريا
 10. لمباردي
 11. ماركه
 12. موليز
 13. پيمونت
 14. ساردني
 15. سيسيل
 16. ترنتينو آلتو آديجه
 17. توسكاني
 18. اومبريا
 19. ونتو
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي برجمان محفوظ مي باشد.