استراليا

معرفي
قاره ي استراليا كه با نام اقيانوسيه نيز، شناخته مي شود، به عنوان ششمين كشور پهناور و كوچك ترين قاره ي جهان، شناخته مي شود و داراي مساحت 7,686,850 كيلومتر مربع مي باشد. طبق آخرين سرشماري ها، 24.13 ميليون نفر، در اين قاره زندگي مي كنند و در 6 ايالت و دو سرزمين اصلي اين قاره، پراكنده شده اند.
جمعيت و مساحت كشورهاي قاره ي استراليا
ايالت ها و سرزمين هاي موجود در قاره ي استراليا، داراي مساحت هاي مختلفي مي باشند و هر يك از ويژگي هاي جغرافيايي خاصي بهره مي برند. كانبرا كه به عنوان مركزيت سرزمين اصلي استراليا و پايتخت اين كشور شناخته شده است، داراي مساحت تقريبي 814.2 كيلومتر مربع مي باشد و ۴۱۰.۴۱۹ نفر را تحت پوشش قرار داده است. سيدني و ملبورن نيز، كه از مهم ترين شهرهاي اين قاره به شمار مي آيند، به ترتيب داراي مساحت هاي 12.368 و 9.990 كيلومتر مربع هستند و جمعيت تقريبي ۴.۵۷۵.۵۳۲ و ۴.۰۷۷.۰۳۶ را در خود جاي داده اند.
ويژگي هاي اقليمي قاره ي استراليا
ويژگي هاي اقليمي و شرايط آب و هوايي در نقاط مختلف قاره ي استراليا، متفاوت است و بخش هاي مختلف آن، داراي شرايط جغرافيايي ويژه اي مي باشند. نواحي شمالي و خطوط ساحلي اين قسمت، از آب و هواي استوايي، همراه با تابستان هاي گرم و مرطوب و زمستان هاي سرد و خشك برخوردارند. سواحل شمالي و نواحي غربي اين قاره، بيشترين ميزان بارندگي را دارند و بعضا در معرض بادهاي فصلي قرار مي گيرند. قسمت هاي مركزي قاره ي استراليا داراي آب و هواي گرم و خشك هستند و شايد برايتان جالب باشد كه بدانيد، يك سوم از اين قاره از سرزمين هاي خشك و بي باران، تشكيل شده اند. در مورد سواحل جنوبي نيز بايد بگوييم كه داراي آب و هواي معتدل و نيمه استوايي مي باشند و نواحي جنوب شرقي كه داراي ارتفاع بيشتري نسبت به ساير بخش ها هستند، در زمستان ها، با بارش برف سنگين همراه مي باشند.
همسايگي ها
قاره ي استراليا، سرزميني پست و هموار است كه از سمت غرب به فلات غربي استراليا و از سمت شرق، به رشته كوه هاي جداكننده اي منتهي مي شود. همان طور كه قبلا به آن اشاره كرديم، بيشتر سرزمين هاي اين قاره، هموار و خشك مي باشند و بين فلات غربي و رشته كوه هاي شرقي، كشيده شده اند. بازه ي ارتفاعي اين قاره از 15- تا 2228 متر مي باشد كه از درياچه اي به نام اِير تا قله اي در نواحي كوهستاني اين قاره را، تحت پوشش قرار مي دهد. اين قاره كه چون جزيره اي در دل اقيانوس آرام قرار گرفته است، به عنوان قديمي ترين خشكي جهان نيز، شناخته مي شود. لازم به ذكر است كه تمامي مرزهاي استراليا، آبي هستند و طول آن ها به 25.760 كيلومتر مي رسد.
تقسيم بندي هاي قاره ي استراليا
قاره ي استراليا يا اقيانوسيه، بر خلاف ساير قاره ها كه شامل كشورهاي متعددي هستند، از ايالت هاي مختلف و سرزمين هاي جدا از هم، تشكيل شده است. اين قاره كه از نظر بزرگي، به عنوان پنجمين قاره ي بزرگ دنيا، شناخته مي شود، از 6 ايالت مجزا و دو سرزمين جدا از هم تشكيل شده است كه به شرح هر يك از آن ها خواهيم پرداخت، و شما را با مركزيت هر يك از آن ها، آشنا خواهيم نمود.
ايالت ها
  • نيو ساوت ولز (NSW) كه به ولز جنوبي نيز شهرت دارد و مركز آن، يكي از مشهورترين شهر هاي قاره ي استراليا، يعني شهر سيدني مي باشد.
  • كوئينزلند (QLD) با مركزيت شهر بريزبن
  • استرالياي جنوبي (SA) با مركزيت شهر آدلايد
  • تاسماني (TAS) كه به عنوان جزيره اي در قسمت جنوب شرقي سرزمين اصلي استراليا، واقع شده است و مركزيت آن، شهر هوبارت مي باشد.
  • ايالت ويكتوريا (VIC) كه يكي از معروف ترين ايالت هاي قاره ي استراليا است و مركزيت آن، شهر ملبورن كه يكي از بهترين شهرهاي جهان است، مي باشد.
  • استرالياي غربي (WA) با مركزيت پرت
سرزمين ها
  • قلمرو سرزمين شمالي (NT) با مركزيت داروين
  • سرزمين پايتخت استراليا (ACT) كه شامل پايتخت استراليا، يعني شهر كنبرا و نواحي اطراف آن مي باشد.
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي برجمان محفوظ مي باشد.