آسيا

معرفي
قاره ي آسيا، بزرگ ترين قاره ي جهان است كه بزرگ ترين و پر جمعيت ترين كشورهاي دنيا را در خود جاي داده است. اين قاره ي پهناور، حدود 8.7 درصد از مساحت سطح زمين و همچنين 30 درصد از سطح خشكي هاي كره ي زمين را به خود اختصاص داده است، و شايد برايتان جالب باشد كه بدانيد، بيش از 60 درصد جمعيت جهان، در قاره ي آسيا زندگي مي كنند.
قاره ي آسيا، وارث قديمي ترين آثار تمدن بشري مي باشد، كه از ميان آن ها مي توان، تمدن بين النهرين، تمدن اورارتوها، آريايي ها و تمدن شرق دور را نام برد، كه هريك آثار منحصر به فردي را در سراسر اين قاره ي پهناور، از خود بر جاي گذاشته اند.
جمعيت و مساحت كشورهاي آسيايي
بزرگ ترين و پر جمعيت ترين كشورهاي دنيا، در قاره ي آسيا قرار گرفته اند كه البته ذكر مساحت و جمعيت تمامي آن ها در اين مقال نمي گنجد. از ميان پهناور ترين كشورهاي موجود در قاره ي آسيا مي توان، به روسيه با مساحت 17.1 ميليون كيلومتر مربع، كشور چين با مساحت 9.597 ميليون كيلومتر مربع و كشور هند با مساحت 3.287 ميليون كيلومتر مربع اشاره كرد.
جمعيت كل قاره ي آسيا 4.516 ميليارد نفر مي باشد و كشورهاي چين، هند، اندونزي، پاكستان و بنگلادش، پر جمعيت ترين كشورهاي موجود در اين قاره مي باشند. لازم به ذكر است كه كشور چين با جمعيت 1.387 ميليارد نفر، عنوان پر جمعيت ترين كشور دنيا را نيز، به خود اختصاص داده است.
ويژگي هاي اقليمي قاره ي آسيا
همان طور كه قبلا ذكر كرديم، قاره ي آسيا، پهناورترين قاره ي موجود بر روي كره ي زمين مي باشد و همين مساله باعث شده است، تا از تنوع جغرافيايي و اقليمي بسياري، برخوردار گردد. جاي جاي مختلف اين قاره از اقليم هاي مختلفي بهره مي برند، و زندگي در هر بخش آن، آب و هواي خاصي را با خود به همراه مي آورد. وجود سرزمين هاي يخ زده در سيبري، بيابان هاي عرب و جنگل هاي اندونزي، همه و همه، گواهي هستند بر تنوع اقليم و جغرافياي اين قاره كه خود نقطه ي قوتي براي آن به شمار مي آيد.
همسايگي ها
قاره ي آسيا از بخش شمالي، به كيپ فلايگلي (Cape Fligely) كه منطقه اي در كشور روسيه است، منتهي مي گردد و از بخش جنوبي، به جزيره ي پاناما در كشور اندونزي مي رسد. قسمت شرقي اين قاره در همسايگي با بيگ دايوميد (Big Diomede)، شهري در روسيه، و بخش غربي آن، در مجاورت كيپ بابا، شهري در تركيه، قرار گرفته است. لازم به ذكر است كه بلند ترين قله ي جهان، يعني قله ي اورست در قاره ي آسيا و در مرز كشور نپال و چين قرار گرفته است و رودخانه يانگ تسه ي چين به طول 6300 كيلومتر نيز، كه يكي از طولاني ترين رودخانه هاي جهان است، در اين قاره جريان يافته است.
تقسيم بندي هاي قاره ي آسيا
قاره ي آسيا به مناطق مختلفي تقسيم شده است كه هر يك ويژگي هاي خاص خود را دارند و نقش خاصي را در سياست و اقتصاد جهاني ايفا مي نمايند. اين بخش ها عبارتند از:
  • آسياي مركزي كه داراي عناصر طبيعي بسيار مهمي همچون رودخانه ي سيحون و جيحون مي باشد و يكي از متمدن ترين مناطق جهان، به حساب مي آيد.
  • شرق آسيا كه با داشتن كشورهايي همچون چين، ژاپن و كره، يكي از مهره هاي اصلي اقتصاد در دنيا مي باشد.
  • خاورميانه كه نخستين تمدن هاي بشري را در خود جاي داده است و يكي از مذهبي ترين بخش هاي جهان به شمار مي آيد و از نظر سياسي، در نقطه ي حساسي از دنيا قرار گرفته است.
  • روسيه و قفقاز كه بزرگ ترين كشورهاي دنيا را در خود جاي داده اند و از جاذبه هاي طبيعي و ديدني بسياري بهره مي برند.
  • جنوب آسيا كه داراي قديمي ترين فرهنگ ها و سنت ها بوده، و از طبيعتي زيبا و تماشايي برخوردار است.
  • جنوب شرقي آسيا كه زيباترين و سرسبزترين بخش آسيا به شمار مي آيد و از تنوع زيست محيطي و جاذبه هاي طبيعي بسياري بهره مي برد.
ليست كشورهاي قاره ي آسيا:
1. آذربايجان
2. اردن
3. ارمنستان
4. ازبكستان
5. اسرائيل
6. افغانستان
7. امارات متحده ي عربي
8. اندونزي
9. ايران
10. بحرين
11. برمه (ميانمار)
12. برونئي
13. بنگلادش
14. بوتان
15. پاكستان
16. تاجيكستان
17. تايلند
18. تايوان
19. تركمنستان
20. تركيه
21. تيمور رقي
22. چين
23. روسيه
24. ژاپن
25. سريلانكا
26. سنگاپور
27. سوريه
28. عراق
29. عربستان سعودي
30. عمان
31. فلسطين
32. فيليپين
33. قبرس
34. قرقيزستان
35. قزاقستان
36. قطر
37. كامبوج
38. كره ي جنوبي
39. كره ي شمالي
40. كويت
41. گرجستان
42. لائوس
43. لبنان
44. مالديو
45. مالزي
46. مغولستان
47. نپال
48. ويتنام
49. هند
50. يمن
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي برجمان محفوظ مي باشد.